City Council Standing Committees and Members 

Finance Committee



ELIZABETH J. KAZINSKAS, Chair
RONALD F. CORMIER
ALEKSANDER H. DERNALOWICZ, ESQ.
  • Board of Assessors
  • Budget
  • City Auditor
  • City Clerk
  • City Collector/Treasurer
  • City Hall
  • Civil Code Enforcement
  • Claims
  • Community Development & Planning
  • Contributory Retirement Board
  • Human Resources
  • Information Technology
  • Law Department
  • Purchasing
  • Redevelopment Authority
  • Registrars of Voters
  • Rules
  • Salary
  • Vacancies

Public Service Committee


JAMES M. WALSH, ESQ., Chair
ALEKSANDER h. DERNALOWICZ, ESQ., Member
GEORGE C. TYROS, Member
  • Cemetery Commission
  • Conservation Commission
  • Engineering & Survey
  • Flood Plain
  • Municipal Grounds Commission
  • Public Works Department

Public Safety Committee


CRAIG R. CORMIER, Chair
JAMES S. BOONE, Member
KAREN G. HARDERN, Member
  • Animal Control
  • Automobile Dealers
  • Board of Health
  • Bowling Alley/Billiard Table Licensing
  • Building & Inspectional Services
  • Constables
  • Fire Department
  • Flammable Storage Licensing
  • Fruits/Vegetable Peddler Licensing
  • Junk & Second Hand Article Dealers
  • License Commission
  • Office of Emergency Management
  • Police Department
  • Sealer of Weights & Measures
  • Traffic Commision
  • Transportation (MRTA)

Public Welfare Committee


NATHAN R. BOUDREAU, Chair
DANA M. HEATH, Member
ELIZABETH J. KAZINSKAS, Member

  • Airport Commission
  • Cable TV Commission
  • Council on Aging
  • Cultural Council
  • Disability Commission
  • Gardner Public Schools
  • Golf Course Commission
  • Greenwood Memorial Pool Trustees
  • Historical Commission
  • Housing Authority
  • Industrial Development
  • Library Board of Trustees
  • Montachusett Regional Voc. Tech. School
  • Planning Board
  • Recreation
  • Severy School Trustees
  • Veterans Agent
  • Youth Commission
  • Zoning
  • Zoning Board of Appeals

Appointments Committee

JUDY A. MACK, Chair
GEORGE C. TYROS, Member
JAMES M. WALSH, ESQ., Member



 

Cable TV Advisory Commission Designee

 
RONALD F. CORMIER

Capital Improvement Committee Designees

 
JAMES M. WALSH, ESQ.
RONALD F. CORMIER 

Traffic Commission Designee

 
CRAIG R. CORMIER

Williams-Rockwell Educational Gift Fund Board of Trustees Designee

JAMES M. WALSH, ESQ.

Youth Commission Designee

 

DANA M. HEATH